Informacja o godzinach pracy

Szanowni Klienci, w okresie świątecznym nasze godziny pracy ulegają zmianie.

29.03.2024 r. (Wielki Piątek) pracujemy do godziny 15:00.

Dni wolne od pracy to 30.03.2024 r. (Wielka Sobota) oraz 01.04.2024 r. (Poniedziałek Wielkanocny).

Samochody elektryczne - fakty i mity

Samochód elektryczny działa dokładnie tak samo, jak samochód ze zwykłym silnikiem spalinowym, z tą różnicą, że do napędu wykorzystuje energię elektryczną, czyli prąd. Zamiast silnika spalinowego, umieszczonego niekoniecznie pod maską, jest silnik lub silniki elektryczne, sterownik oraz zestaw akumulatorów.

Układ taki jest prostszy, czystszy i bardziej cichy, bo silnik elektryczny nie tworzy hałasu. Energia elektryczna zmagazynowana w akumulatorach jest przekazywana do silnika elektrycznego, który napędza koła samochodu bezpośrednio lub przez zespół przekładni mechanicznych. W silniku elektrycznym nie dochodzi do procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza, nie ma tłoków i cylindrów i nie ma konieczności stosowania turbosprężarek. Nie ma więc konieczności wymiany oleju.

Samochody-elektryczne-fakty-i-mity-2

Mity dotyczące samochodów elektrycznych.

Samochód elektryczny jest niebezpieczny.  

Samochody elektryczne są projektowane do pracy w każdych warunkach, tak samo jak stacje do ładowania. Wyniki testów zderzeniowych pokazują, że samochody elektryczne są tak samo bezpieczne jak i samochody z napędem spalinowym.

Samochody elektryczne zbyt długo się ładują.

To jak szybko samochód elektryczny zostanie naładowany zależy od:

  • mocy stacji
  • specyfikacji ładowarki
  • pojemności akumulatora

Auto elektryczne możesz ładować, korzystając ze zwykłego gniazdka w domu lub w pracy, a także korzystając z ciągle rozrastającej się sieci publicznych punktów ładowania, w tym superszybkich stacji z prądem stałym. Auto elektryczne ładujemy podczas codziennych rutynowych czynności, ładowanie pod galerią handlową, w pracy, na stacji benzynowej.

Samochody elektryczne szybko się psują.

Standardowy silnik spalinowy jest zbudowany z 4000 tyś komponentów, dla porównania jednostka elektryczna to tylko 320 części. Ryzyko usterki w samochodzie elektrycznym jest dużo niższe, niż w samochodzie spalinowym oraz diagnostyka samochodu elektrycznego jest dużo prostsza. Najdroższym elementem w samochodzie elektrycznym jest akumulator trakcyjny. Marka Skoda na taki akumulator udziel gwarancji na 8 lat/ 160 tyś. Km. Auta elektryczne wymagają jedynie wymiany niektórych płynów eksploatacyjnych.

Samochody elektryczne są nudne.

Samochody elektryczne gwarantują ogromne emocje podczas jazdy. Silnik elektryczny oddaje natychmiast maksymalny moment obrotowy co przekłada się na dynamiczne przyśpieszenie.

Skoda Enyaq iV 80 posiada silnik o mocy 204 KM i przyśpiesza do 100 km/h w ciągu 8 sekund.

Skoda Enyaq Coupe iV RS posiada silnik o mocy 299 KM.

Korzyści z posiadania samochodu elektrycznego.

  • prosta konstrukcja samochodu elektrycznego, brak wymiany oleju co za tym idzie – tańsza eksploatacja samochodu.
  • samochód elektryczny odznacza się wysoka stabilnością podczas jazdy na wprost oraz zakrętach, taką stabilność daje nam nisko osadzony akumulator w podłodze pojazdu.
  • jazda autem elektrycznym w dużych miastach: ich użytkownicy mogą legalnie poruszać się buspasami oraz bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania.
  • samochody elektryczne są lokalnie bez emisyjne i nie przyczyniają się do zjawiska smogu.
Samochody-elektryczne-fakty-i-mity-hero
Skontaktuj się z naszymi specjalistami
Adam Korczak
Zastępca kierownika działu handlowego
Samochody nowe Škoda
Michał Stańko
Doradca handlowy
Samochody nowe Škoda
Łukasz Wrzesień
Doradca handlowy
Samochody nowe Škoda
cross