Informacja o godzinach pracy

Szanowni Klienci, w okresie świątecznym nasze godziny pracy ulegają zmianie.

29.03.2024 r. (Wielki Piątek) pracujemy do godziny 15:00.

Dni wolne od pracy to 30.03.2024 r. (Wielka Sobota) oraz 01.04.2024 r. (Poniedziałek Wielkanocny).

Skoda Kamiq w leasingu 102% - MKT Serwis

Co to jest leasing?

W największym skrócie jest to forma finansowania, w której leasingodawca (finansujący) kupuje wybrany przez Ciebie środek trwały i oddaje go Tobie w użytkowanie. Na koniec umowy możesz, ale nie musisz stać się właścicielem tego środka trwałego.

Oczywiście różne są odmiany leasingu, np.:

 • Operacyjny - najczęściej spotykany, zwłaszcza przy finansowaniu pojazdów
 • Finansowy - pod względem podatkowym taki sam jak kredyt bankowy
 • Leasing z niskim lub wysokim wykupem – odmianą tego drugiego jest wynajem długoterminowy

Wybrać leasing operacyjny czy finansowy (kapitałowy)? Wielu przedsiębiorców, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z leasingiem zadaje to pytanie. O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością, np.: nie każdej firmie zależy na wykazywaniu przedmiotu leasingu w środkach trwałych (operacyjny), z kolei dla innej może to być istotne (finansowy).

Leasing operacyjny czy finansowy - różnice podatkowe

W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu jest czynsz inicjalny (pierwsza wpłata) oraz wszystkie raty leasingowe. Podatek VAT doliczany i płacony jest „proporcjonalnie” wraz z każdą z tych opłat. Leasingobiorca nie może amortyzować środka trwałego będącego przedmiotem umowy.

Z kolei w leasingu finansowym to leasingobiorca ma prawo do amortyzacji. Do kosztów, poza amortyzacją, zaliczyć może tylko część odsetkową raty. Istotne jest również to, że przy leasingu finansowym (w odróżnieniu od operacyjnego) podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na jej początku. Nie będzie to zatem VAT naliczony tylko od czynszu inicjalnego, ale od wszystkich płatności w całym okresie leasingu - z góry.

Kiedy leasing operacyjny?

Leasing operacyjny będzie korzystniejszy dla firm, które:

 • Chcą sfinansować nowe samochody osobowe. Amortyzuje się je przez 5 lat - tymczasem korzystając z leasingu operacyjnego koszty takiego pojazdu można rozliczyć już choćby w 2 czy 3 lata.
 • Chcą uniknąć naliczenia VAT w pełnej wysokości w momencie zakupu/dostawy środka trwałego.
 • Brak naliczenia pełnego VAT gwarantuje wygodne rozłożenie podatku i łatwiejsze zachowanie płynności finansowej.
 • Chcą zaliczyć w koszty wysoką opłatę wstępną, np.: jeżeli czynsz inicjalny wynosi 45% wartości środka trwałego, to można zaliczyć go w koszty w miesiącu jego poniesienia.
 • Dodatkowo nie wymaga dużego zaangażowania własnych środków
 • Pozostawia pewną dowolność w kwestii wykupu.

Kiedy leasing finansowy?

Kiedy więc lepszy będzie leasing finansowy?

 • Leasingu finansowego można korzystać w przypadku chęci sfinansowania samochodów, na które sprzedający nie wystawia "pełnej" faktury VAT, a jedynie fakturę z VAT zwolnionym. W leasingu operacyjnym taki pojazd stałby się droższy o 23% (konieczność doliczenia VAT w takiej wysokości do każdej raty), tymczasem przy leasingu finansowym VAT zostanie doliczony tylko do części odsetkowej raty.
 • Krótki okres - jeżeli korzystającemu zależy na bardzo krótkim okresie leasingu, np. 12 miesięcy, to pozostaje mu jedynie leasing finansowy. Leasing operacyjny ma w tym ograniczenia.
 • Wreszcie, wspomniana już wcześniej, możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek już w pierwszym miesiącu umowy - dla niektórych przedsiębiorców jest to istotne.
 • Użytkownik ma też możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych czy skorzystania niekiedy z jednorazowej amortyzacji, dzięki czemu odlicza koszt związany ze stopniowym zużywaniem się ruchomości lub nieruchomości.
 • Leasingobiorca ma prawo do odliczania od kosztów uzyskania przychodów odsetek od rat leasingowych.
 • Na zakończenie umowy leasingowej bez konieczności dokonywania wykupu leasingowanej rzeczy korzystający staje się od razu jej właścicielem.

W swojej ofercie posiadamy zarówno leasing operacyjny, finansowy jak i wynajem długoterminowy.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania już dzisiaj z leasingu już od 102%.

Skoda Kamiq w leasingu 102% - MKT Serwis
cross