Informacja o godzinach pracy

Szanowni Klienci, w okresie świątecznym nasze godziny pracy ulegają zmianie.

02.11.2024 r. salony i serwisy są nieczynne.

Zapraszamy 04.11.2024 r.

Dlaczego należy wymieniać opony i czy warto to robić u fachowców?

Jaka jest różnica między oponami letnimi a zimowymi?

wymiana-opon-1

Opony letnie muszą sprostać niemałym wyzwaniom. W upalne dni asfalt, z którym się stykają, często ma temperaturę powyżej 50 stopni. Z tego powodu opony letnie są wytwarzane ze specjalnej mieszanki gumowej, która nie mięknie nawet przy wysokich temperaturach. Opony letnie z reguły są mniej elastyczne i twardsze, niż zimowe, zapewniają dobrą przyczepność do podłoża także podczas upałów i gwarantują krótkie drogi hamowania oraz wysoką stabilność toru jazdy, co poprawia nasze bezpieczeństwo na zakrętach. Dodatkowo stopień zużywania się opon letnich, dzięki składowi mieszanki, jest niewielki również przy dużych prędkościach – w przeciwieństwie do opon zimowych.

Opony zimowe posiadają specjalną rzeźbę bieżnika opony, która zapewnia dobre prowadzenie boczne oraz odprowadzanie wody i gwarantuje dobry kontakt z nawierzchnią. Śnieg i błoto pośniegowe wciska się w szerokie rowki bieżnika, co dodatkowo poprawia przyczepność. Nowoczesna technologia lameli opon zimowych zapewnia optymalną przyczepność na śniegu i lodzie. Dzięki specjalnemu składowi mieszanki gumowej, opony zimowe o wiele lepiej sprawdzają się zimą, niż opony letnie, które już przy temperaturze poniżej 7 stopni twardnieją, staja się mniej elastyczne.

Kiedy należy zmienić opony z zimowych na letnie?

W momencie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 7 stopni. Opony letnie stosowane powyżej 7 stopni, dzięki zoptymalizowanym oporom toczenia, zmniejsza zużycie paliwa.

Jak długo eksploatować opony i przy jakim bieżniku?

W przypadku opon zimowych zalecamy maksymalny okres eksploatacji od sześciu do ośmiu lat; opony letnie nie powinny być eksploatowane dłużej niż osiem do dziesięciu lat. Informację o wieku opony zapewnia oznaczenie DOT na oponie. W wielu krajach przepisy określają minimalną głębokość bieżnika 1,6 mm. Jednak ze względów bezpieczeństwa, zalecamy wymianę opon, gdy rowki będą mieć głębokość poniżej 3.5 mm.

wymiana-opon-2

Od czego zależy szybsze zużycie opony?

  • słaba jakość,
  • agresywny styl jazdy kierowcy,
  • nieprawidłowe przechowywanie,
  • braku prawidłowego ciśnienia podczas jazdy,
  • złe wyważenie kół,
  • niesprawne zawieszenia.

Jak zadbać o opony

  • Nie przegrzewaj opon: Unikaj jazdy, która powoduje rozgrzewanie opon i nie jeździj na gorących oponach.
  • Pozostań daleko od krawężnika: Nie uderzaj w krawężnik przy parkowaniu. Może to spowodować uszkodzenie gumowej warstwy i wewnętrznej konstrukcji opony.
  • Prawidłowe ciśnienie powietrza: Za małe ciśnienie to szybsze zużycie. Sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach i zwiększaj je, jeżeli jeździsz z dużym obciążeniem. Jednak uważaj: zbyt wysokie ciśnienie również może spowodować uszkodzenie opony.
  • Regularne kontrole: Mierz regularnie głębokość bieżnika i sprawdzaj, czy opony nie mają uszkodzeń ani odkształceń.
  • Wyważenie: Przy sezonowej zmianie opon zleć ich wyważenie. Przedłuża to żywotność opony i jednocześnie chroni łożyska kół, układ kierowniczy i zawieszenie.
  • Geometria: Tylko gdy geometria osi jest prawidłowa, opony zużywają się równomiernie. Jeśli Twoje opony nie zużywają się równomiernie, sprawdź geometrię osi.
  • Przechowywanie opon zimą i latem: Chłodne, ciemne i suche – takie jest najlepsze miejsce do przechowywania zimowych i letnich opon. Nie masz miejsca? Chętnie przechowamy Twoje opony.
  • Czystość: Chroń opony przed kontaktem z olejem, tłuszczem i paliwem.

Kontrolka ciśnienia opon co oznacza?

Lampka kontrolna świeci? Ciśnienie w jednej z opon prawdopodobnie znacznie spadło lub uszkodzona jest struktura opony. Jedź wolniej, unikaj gwałtownych skrętów i nagłego hamowania i możliwie jak najszybciej sprawdź opony. Wszystko w porządku, a lampka nadal świeci? Udaj się do warsztatu na kontrolę systemu.

wymiana-opon-3

Czy zbyt wysokie ciśnienie w kole jest dobre?

Przy zbyt wysokim ciśnieniu siły są optymalnie przenoszone tylko na środku opony. Oznacza to mniejszy komfort jazdy, nierównomierne zużycie bieżnika i krótszy okres eksploatacji opony.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Urządzenia do pomiaru ciśnienia z reguły znajdziesz na każdej stacji paliwowej. W miarę możliwości sprawdzaj ciśnienie przy zimnych oponach, a jeżeli opony są rozgrzane, nie obniżaj ciśnienia.

Warto zdecydować się na wymianę opon/kół w ASO, ponieważ posiada specjalistyczne narzędzia. Specjalista zwróci uwagę na stan opon i ich zużycie co wpływa na nasze bezpieczeństwo.

cross